Danmarks Handelsflaade i Aaret 1871 - Svendborg
Forside ] Op ]

 
Danmarks Handelsflaade i Aaret 1871 - Svendborg

Danmarks Handelsflaade i Aaret 1871

Alfabetisk skibsregister:
Indeholder navnene på samtlige under dansk flag farende handelsskibe af og over
15 registertons drægtighed - ialt ca. 2100 skibe. For hvert skib er angivet det inter-
nationale kendingssignal på 4 bogstaver (hvor et sådant foreligger). Efter skibets
navn kan typen/taklingen være angivet i parentes. Desuden er anført navnet på skibets
fører, de med * markerede skibsførere er tillige ejer eller bestyrende reder for skibet.

Hjemstedsregister:
Hjemstedsregistret indeholder skibenes navne, ordnet efter rederiernes og skibenes
indbyrdes størrelse med angivelse af slags/takling, byggested og år (eventuelt ombygning)
byggematerialer, skibenes dybde (i fod), størrelse i registertons og oplysning om ejer
bes tyrende reder.


SVENDBORG (Fyen). (Havnens Dybde 15 Fod. 221 Fartøier med 15953 Reg. Tons.)

Nr Hjemmehørende Signal Navn Slags / takling Byggested År Materiale skibs i fod tons Fører Ejer eller bestyrense reder
1 Svendborg NGJW Ceres Bark Troense 67 Eg forhudet med gult metal 13½ 298½ C. Thurøe A. C. Thurøe (Troense) 4 Skibe med 852½ Tons.
2 Svendborg NCWV Dannebrog Bark Troense / Ob. i Troense 39 / 62 Eg forhudet med gult metal 13½ 248 P. L. Thurøe A. C. Thurøe (Troense) 4 Skibe med 852½ Tons.
3 Svendborg NFGV Anna Brig Troense 58 Eg forhudet med gult metal 13 176½ H. Christensen A. C. Thurøe (Troense) 4 Skibe med 852½ Tons.
4 Svendborg NFBQ Peter & Lauritz Skonnertbrig Troense 50 Eg 11½ 151 W. L. Thurøe A. C. Thurøe (Troense) 4 Skibe med 852½ Tons.
5 Svendborg - Catharine Bark Danzig 61 Eg forhudet med zink 15½ c. 374 J. K Petersen H. P. Hansen (Svendborg) 3 Skibe med 698 Tons
6 Svendborg NDHJ Insulaneren Brig Svendborg 57 Eg forhudet med gult metal 13½ 231 J. Nielsen H. P. Hansen (Svendborg) 3 Skibe med 698 Tons
7 Svendborg NCTG Juno Skonnert Troense 46 Eg 10½ 93 E. A. Hansen H. P. Hansen (Svendborg) 3 Skibe med 698 Tons
8 Svendborg NDJC Adonis Skonnert Thurø 69 Eg 10½ 157½ C. Eilersen P. Bom (Thurø) 5 Skibe med 692 Tons.
9 Svendborg NGBV Hamlet Skonnertbrig Thurø 71 Eg 10½ 156 J. J. Petersen P. Bom (Thurø) 5 Skibe med 692 Tons.
10 Svendborg NFWD Magnet Skonnert Thurø 66 Eg 10½ 128½ H. F. Nielsen* P. Bom (Thurø) 5 Skibe med 692 Tons.
11 Svendborg NBPC Jørgen Skonnert Thurø 68 Eg 10½ 128½ H. H. Nielsen P. Bom (Thurø) 5 Skibe med 692 Tons.
12 Svendborg HBKJ Herluf Skonnert Thurø 67 Eg 10 121½ A. R. Thurøe P. Bom (Thurø) 5 Skibe med 692 Tons.
13 Svendborg NFWG Svendborg Bark Troense 55 Eg forhudet med zink 15 331½ L. Hansen H. J. Rasmussen (Svendborg) 4 Skibe med 568½ Tons.
14 Svendborg - Lauritz Skonnert Troense 41 Eg 11½ c. 119 M. Hansen H. J. Rasmussen (Svendborg) 4 Skibe med 568½ Tons.
15 Svendborg - Alfriede Skonnert Calmar (Sv.) 63 Eg og Fyr 8 c. 87 P. T. Andersen (tidligere: Hansen) H. J. Rasmussen (Svendborg) 4 Skibe med 568½ Tons.
16 Svendborg - Rolf, 16 Hk. Skruedampskib Kjøbenhavn 66 Jern klinkbygget D:6.0 Lg:81.0 Br:12.6 c. 31 F. C. Christensen H. J. Rasmussen (Svendborg) 4 Skibe med 568½ Tons.
17 Svendborg - Familia 3-mastet Skonnert Troense 52 E. forhudet med zink 12½ c.212 A. P. F. Troensegaard Chr. R. Troensegaard's Enke (Troense) 3 Skibe med 561 Tons
18 Svendborg NBJS Aster Brig Troense 68 Eg forhudet med gult metal 11½ 197 A. P. Troensegaard Chr. R. Troensegaard's Enke (Troense) 3 Skibe med 561 Tons
19 Svendborg NGBL Libra 3-mastet Skonnert. Troense 49 Eg forhudet med zink 11 152 P. H. Gammelgaard Chr. R. Troensegaard's Enke (Troense) 3 Skibe med 561 Tons
20 Svendborg - Psyche Skonnertbrig Troense 67 Eg forhudet med gult metal 10½ c. 156 F. W. Valentin S. J. Møller (Svendborg) 4 Skibe med 518 Tons.
21 Svendborg - Latona Skonnert Thurø 66 Eg 10 c. 143 H. P. Lylloff S. J. Møller (Svendborg) 4 Skibe med 518 Tons
22 Svendborg - Caroline Skonnert Troense 46 Eg 11 c .116 H. P. Rosenfeldt S. J. Møller (Svendborg) 4 Skibe med 518 Tons
23 Svendborg HBSQ Grevinde Knuth Skonnert Bandholm 48 Eg 10½ 103 J. C. Ring S. J. Møller (Svendborg) 4 Skibe med 518 Tons
24 Svendborg - Prindsesse Caroline Amalie Brig Svendborg 30 Eg 13 c. 189 J. J. Mathiesen N. L. Møller's Bo (Svendborg) 3 Skibe med 478½ Tons
25 Svendborg - Kronprindsesse Caroline Brig Svendborg 42 Eg forhudet med zink 13 c. 174 M. Jacobsen H. J. Rasmussen (Svendborg) (tidligere: N. L. Møller's Bo (Svendborg) 3 Skibe med 478½ Tons )
26 Svendborg NDVM Haabet Skonnertbrig Svendborg 39 Eg 12½ 115½ N. H Uglebjerg N. L. Møller's Bo (Svendborg) 3 Skibe med 478½ Tons
27 Svendborg NFCB Heimdal Skonnertbrig Nova Scotia (Br. N. A.) 63 Eg, Fyr og forskellige amerikanske træsorterforhudet med zink 11½ 255 H. Hansen J. B Baagøe (Svendborg) 447 Tons
28 Svendborg NBWS Christine Skonnertbrig Thurø 69 Eg 11½ 192 H. C. Hansen J. B Baagøe (Svendborg) 447 Tons
29 Svendborg NGFK Zampa Skonnert Thorseng 71 Eg 10½ 138½ R.T. H. Jørgensen C. J. Jensen (Troense).
30 Svendborg NGFT Diana Skonnert Troense 71 Eg 10½ 139 R.T. C. Falentin C. R. Møller (Troense).
31 Svendborg - Boline Skonnert Thurø 65 Eg 10 c. 137 J. L. Mouritzen L. Jørgensen (Thurø) 4 Skibe med 424 Tons.
32 Svendborg NBHJ Pomona Skonnert Svendborg 68 Eg 10 130 E. Jørgensen L. Jørgensen (Thurø) 4 Skibe med 424 Tons.
33 Svendborg NBRS Garibaldi Skonnert Thurø 61 Eg 10 111 J. Jørgensen L. Jørgensen (Thurø) 4 Skibe med 424 Tons.
34 Svendborg NCKB Matrona Skonnert Svendborg 69 Eg 7 46 J. M. Nielsen L. Jørgensen (Thurø) 4 Skibe med 424 Tons.
35 Svendborg - Haabet Skonnertbrig Svendborg 42 Eg 11½ c. 114 L. Møller H. L. Møller's Enke (Svendborg) 4 Skibe med 332½ Tons.
36 Svendborg NFJW De Tvende Brødre Galeas Svendborg/Ob i Svendborg 25 / 50 Eg 10 85½ H. N Jørgensen H. L. Møller's Enke (Svendborg) 4 Skibe med 332½ Tons.
37 Svendborg NBMV Nicodemus Galeas Svendborg 48 Eg 10 75½ N. Zachariasen H. L. Møller's Enke (Svendborg) 4 Skibe med 332½ Tons. .
38 Svendborg NDML Jacobine Marie Slup Svendborg 28 Eg 9 58½ R. N. Andersen H. L. Møller's Enke (Svendborg) 4 Skibe med 332½ Tons.
39 Svendborg - Albis Bark Motzen Hamborg) 59 Eg forhudet med gult metal - c. 333 H. M. E. Rasmussen * H. M. E.Rasmussen.* (Svendborg)
40 Svendborg - Catharina Bark Aabenraa 65 Eg forhudet med gult metal 14 c. 320 M. Drescher*. M. Drescher.* (Svendborg)
41 Svendborg NBKP Valkyrien Skonnertbrig Troense 68 Eg forhudet med gult metal 11 161½ E. A. Hansen S. J. Christiansen (Troense) 303½ Tons.
42 Svendborg - Mathilde Skonnert Trelde 47 Eg 11 c. 142 F. Th. Hansen S. J. Christiansen (Troense) 303½ Tons.
43 Svendborg - Juellerne Skonnert Troense 64 Eg 11½ c .124 M. Hansen P. Jensen (Troense) 3 Skibe med 291 Tons
44 Svendborg NBQR Luna Skonnert Troense 58 Eg 11 115½ H. N. Wulff P. Jensen (Troense) 3 Skibe med 291 Tons
45 Svendborg HBDF Lykkens Haab Jagt Svendborg 47 Eg 51½ J. Mikkelsen P. Jensen (Troense) 3 Skibe med 291 Tons
46 Svendborg - Alvilde Bark Prince Ed. (Isl.) 55 Fyr og forskellige amerikanske træsorter forhudet med zink 13½ c. 287 J. L. Fisker P. Hansen. (Svendborg)
47 Svendborg - Artemis Skonnert Svendborg 57 Eg 10 c. 132 H. P. Hansen C. C. & H. P. Hansen (Svendborg) 261 Tons.
48 Svendborg - Apollo Skonnert Svendborg 64 Eg 10½ c. 129 C. N. Klagenberg C. C. & H. P. Hansen (Svendborg) 261 Tons.
49 Svendborg - Mercur Skonnert Falsled 34 Eg 12 c. 137 P. L. Bang E. W. v. d. Hude & Søn (Svendborg) 235½ Tons.
50 Svendborg NFPT Minerva Skonnert Troense 40 Eg 11 98½ C. Jacobsen E. W. v. d. Hude & Søn (Svendborg) 235½ Tons.
51 Svendborg - Marens Minde Brig Svendborg 36 Eg 12 c. 150 A. Jensen N. Jensen's Enke (Svendborg) 236 Tons.
52 Svendborg - Øxenbjerg Galeas Svendborg 33 Eg 10 c. 86 C. Poulsen N. Jensen's Enke (Svendborg) 236 Tons.
53 Svendborg NCHT Anna Skonnertbrig Troense 49 Eg 11½ 118½ H. H. Christensen Ph. N. Schytt (Svendborg) 233 Tons.
54 Svendborg NCPK Elias Skonnert Troense 55 Eg 10½ 114½ G. Jensen Ph. N. Schytt (Svendborg) 233 Tons.
55 Svendborg NFTL Alpha Brig Nexø 54 Eg 12½ 139½ A. C. M. Andersen L. Nielsen (Svendborg) 223½ Tons.
56 Svendborg NBVK Catharina Galeas Svendborg 49 Eg 10½ 84 J. T. Møller L. Nielsen (Svendborg) 223½ Tons.
57 Svendborg - Heimdal Skonnert Thurø 66 Eg 10 c. 132 P. H. Andreasen J. R. Hansen (Thurø) 210 Tons.
58 Svendborg HBFJ Peter Skonnert Thurø 57 Eg 78 J. M. Hansen J. R. Hansen (Thurø) 210 Tons.
59 Svendborg NBDL Jacob Skonnert Reval / Ob. i Helsingør 47 / 55 Gran 11½ 127 C. E. Møller R. N. Møllers Enke (Svendborg) 199½ Tons.
60 Svendborg NDKQ Vincentius Jagt Svendborg 46 Eg 10 72½ C. A. Hansen R. N. Møllers Enke (Svendborg) 199½ Tons.
61 Svendborg - Johanna Brig - - Eg 11½ c. 194 C. F. Jensen* C. F. Jensen.* (Svendborg)
62 Svendborg - Amanda Brig Bremerhafen 49 Eg forhudet med gult metal - c. 172 A. Piil C. Hansen (Vindeby).
63 Svendborg - Caroline Brig Calmar (Sv.) 57 F. forhudet med gult metal - c. 172 A. N. Erichsen (tidligere:N. H. Nielsen) A. N. Erichsen. (Svendborg)
64 Svendborg NFGR Christine Galeas Rostock 30 Eg 12½ 161 H. Iversen* H. Iversen* (Skaarupøer).
65 Svendborg NCVL Amor Skonnertbrig Troense 69 Eg forhudet med gult metal 10½ 160½ E. Jensen R. G. Fog. (Svendborg)
66 Svendborg NFDB Hebe Skonnertbrig Troense 70 Eg forhudet med gult metal 11 157½ L. F. Hansen C. R. Møller (Troense).
67 Svendborg - Sleipner Brig Calmar (Sv.) 49 Fyr 11 c. 161 J. C. H. Møller J. Møller. (Svendborg)
68 Svendborg NDTR Saga Skonnertbrig Troense 70 Eg 10½ 150½ P. L. Bang C. J. Jensen (Troense).
69 Svendborg NDMK Laura Skonnertbrig Thurø 70 Eg 10 149½ J. M. Nielsen* J. M. Nielsen* (Thurø).
70 Svendborg - Venus Brig Dundee 28 Eg og Fyr 12½ c. 145 H. Madsen H. L. Møller. (Svendborg)
71 Svendborg - Haabet Skonnertbrig Taasinge 67 Eg 10½ c. 144 P. Christensen A. H. Huusom. (Svendborg)
72 Svendborg NBPH Ferona Skonnert Troense 68 Eg 10½ 137 N. Nielsen* N. Nielsen.* (Svendborg)
73 Svendborg HBLD Kodan Skonnertbrig Svendborg 67 Eg 10½ 136 C. F. H. Jørgensen J. Hansen. (Svendborg)
74 Svendborg NCJR Dorthea Skonnert Lundeborg 71 Eg 92½ R.T. P. A. Spodsbjerg* P. A. Spodsbjerg.* (Svendborg)
75 Svendborg HBFD Spes & Fides Skonnert Rudkjøbing 57 Eg 85 H. A. Hansen C. Larsen (Thurø) 130 Tons.
76 Svendborg - Libra Jagt Thurø 52 Eg c. 45 C. M. Hansen C. Larsen (Thurø) 130 Tons.
77 Svendborg NGDR Valdborg Skonnert Svendborg 71 Eg 10 124½ N. V. C. Andersen R. P. Pedersen (Thurø).
78 Svendborg - Jorder Skonnert Arbroath (Eng.) 46 Eg forhudet med gult metal 11 c. 125 O. O. Rekstad J. Hansen. (Svendborg)
79 Svendborg - Anna Dorastine Skonnert Thurø 66 Eg forhudet med zink 10 c. 121 S. N. Thøgersen* S. N. Thøgersen* (Fanø).
80 Svendborg - Aurora Skonnert Troense 45 Eg 11 c. 121 K. Troensegaard Th. Nielsen (Troense).
81 Svendborg - Najaden Skonnertbrig Wiken (Sv.) 29 Eg og Fyr 11 c. 119 P. Hansen H. C. Dreijer. (Svendborg)
82 Svendborg - Westa Skonnert Brake (Old.) 59 Eg - c. 119 H. L. Fisker* H. L. Fisker. (Troense).
83 Svendborg NFSR Frederikke Skonnert Thurø 71 Eg 112 N. W. Kaas* N. W. Kaas* (Thurø).
84 Svendborg - Frederikke Skonnert Thurø 65 Eg c. 112 J. P. Pedersen* J. P. Pedersen* (Rørvig).
85 Svendborg HBFR Alrha Skonnertgaleot Oldenborg 50 Eg 109½ P. C. Clausen C. S. Fallentin. (Svendborg)
86 Svendborg NPWB Kirstine Skonnert Newport (B.N.A.) 54 Fyr og forskellige amerikanske træsorter 107½ Th. Jørgensen* J. P. Jørgensen. (Svendborg)
87 Svendborg NBRV De Tvende Brødre Skonnert Svendborg 31 Eg 11 107 L. Clausen N. Erichsen (Troense).
88 Svendborg - Ingeborg Skonnert Portsmouth (N. A.) - Fyr - c. 100 P. Hansen* P. Hansen* (Troense).
89 Svendborg - Gerda Skonnert Troense 65 Eg c. 97 R. Nielsen Chr. Nielsen. (Svendborg)
90 Svendborg NFPL Hortensia Skonnert Troense 51 Eg 10½ 93½ J. Hansen J. R. Lilholdt (Troense).
91 Svendborg HBRF Jacob Aal Skonnert Troense 48 Eg 10½ 92½ J. N. Christiansen M. Weber's Søn (Odense).
92 Svendborg NDST Edvard Skonnert Svendborg 70 Eg 9 90½ R. P. Nielsen* R. P. Nielsen* (Thurø).
93 Svendborg - Andrea Skonnert Troense 41 Eg 10 c. 89 J. Jensen R. Rasmussen. (Svendborg)
94 Svendborg - Niels Skonnert Thurø 63 Eg c. 87 A. M. Andersen Md. K. W. Nielsen (Thurø).
95 Svendborg HBRM Laura Galeas Aasøe (p. Lang.) 47 Eg 84 H. Mortensen R. E. W. Jørgensen. (Svendborg)
96 Svendborg - Eline & Anna Skonnert Nykjøbing (p. M.) 57 Eg c. 84 J. F. Anthonisen* J. F. Anthonisen* (Skaarupøer).
97 Svendborg NFWK Nancy Skonnert Frankrig 38 Eg 9 82½ L. R. Gammelgaard M. R. Gammelgaard (Troense).
98 Svendborg NDTF Mariane Skonnert Troense / Ob. i Faaborg 30/71 Eg 10½ 84 R.T. W. H. Nielsen N. Nieken's Enke (Troense).
99 Svendborg NFMW Mauritius Skonnert Svendborg 25 Eg 79½ S. R. Møller C. A. Bager'sEnke (Troense).
100 Svendborg - Margarethe Skunnertkuf - - Eg 8 c. 74 H. Jæger A. H. Gudme. (Svendborg)
101 Svendborg NDJF Familien Skonnert Thurø 69 Eg 72 J. J. Rasmussen* J. J. Rasmussen* (Thurø).
102 Svendborg NDKG Lovise Augusta Jagt Svendborg 39 Eg 64 L. H. Mortensen Jfr. Maren Brandt. (Svendborg)
103 Svendborg NBSC Johannes Skonnert Thurø 62 Eg 8 62½ F W. Rasmussen* F. W. Rasmussen* (Thurø).
104 Svendborg NDHG Fædres Minde Skonnert Thurø / Ob. i Thurø 53 / 59 Eg 62 O. Larsen N. G. Hansen.* (Svendborg)
105 Svendborg NGDJ Familiens Haab Jagt Ob. i Saxkjøbing 39 Eg 61½ C. C. Lauritzen* C. C. Lauritzen* (Troense).
106 Svendborg - Dina Maria Galeas Thurø / Ob. i Marstal 44 / 67 Eg c. 61 N. Christensen H. Rasmussen (Thurø).
107 Svendborg NDRH Elisabeth Galeot Hannover 60 Eg 7 59½ A. Spodsbjerg P. Hansen. (Svendborg)
108 Svendborg NFTG Dora Skonnert Norgaardholz (Sles.) 61 Eg 56 Chr. Larsen E. J. Petersen's Enke (Thurø).
109 Svendborg NBLT Anne Marie Galeas. Thurø 45 Eg 8 58 J. F. Henriksen J. H. Fisker (Thurø).
110 Svendborg - Johanne Skonnert Thurø 46 Eg 7 c. 58 H. H. Rasmussen* H. H.Rasmussen* (Thurø).
111 Svendborg - Marie Skonnert Westervick 50 Eg og Fyr 7 c. 58 J. O. Hansen* J. O. Hansen.* (Svendborg)
112 Svendborg NBRW Ellen Kirstine Galeas Ulbølle / Ob. i Svendborg 48 /68 Eg 54 P. E. Rasmussen* P. Rasmussen* (Thurø).
113 Svendborg NCVM Alpha Skonnert Svendborg 69 Eg 51 J. P. Hansen* J. P. Hansen* (Thurø).
114 Svendborg NDKS De 7 Sødskende Jagt Thurø 50 Eg 8 51 J. Petersen E. Hansen's Enke (Thurø).
115 Svendborg NGDT Anna Cathrine Jagt Aastrup (Faab.) 45 Eg 8 47 R.T. A. Nielsen* A. Nielsen* (Thurø).
116 Svendborg NGDH Victoria Jagt Troense 40 Eg 47 R. C. Nielsen H. C. Hansen (Thurø).
117 Svendborg - Marie & Sophie Galeas Thurø 38 Eg 7 c. 49 E. J. Rasmusen* E. J. Rasmussen* (Thurø).
118 Svendborg - Anne Marie Jagt Arnæs (Sles.) 36 Eg c. 48 P.P. Jensen C. Jensen (Thurø).
119 Svendborg NBHF Confidence Jagt Aabenraa 46 Eg 46 J. Jørgensen* J. & L. Jørgensen (Thurø).
120 Svendborg - Enigheden Slup Calmar/Ob.i Karrebæksminde 36 / 46 Eg c. 46 L. M. Hansen* L. M. Hansen* (Thurø).
121 Svendborg HBTP Venners Minde Jagt Troense / Ob. p. Thurø 36 / 58 Eg 7 42 H. J. Jørgensen O. Jørgensen (Thurø).
122 Svendborg - Helene Evert Galeas Pinneberg 33 Eg 6 c. 41 L. C. Egidiussen K. Jensen (Troense).
123 Svendborg NDKR Emanuel Skonnert Ob. p. Thurø 60 Eg 40½ N. J. Larsen* N. J. Larsen.* (Thurø)
124 Svendborg NDJP Freia Jagt Ob. p. Thurø 59 Eg 7 39½ J. J. Nielsen O. Rasmussen (Thurø).
125 Svendborg - Neptunus Jagt Ob. p. Thurø 62 Eg 7 c. 40 O. Petersen P. Olsen (Thurø).
126 Svendborg NCSG Ebenetzer Jagt Svendborg/Ob. i Troense 30 / 67 Eg 39 M. Jøgensen* M. Jørgensen* (Thurø).
127 Udslettes Som Overført Til Marstal - Matrona Jagt Aastrup (Faab.) 47 Eg 7 c. 39 - P. E. Nielsen.* (Svendborg)
128 Svendborg - Ellen Skonnert Thurø 62 Eg c. 38 N. V. C. Andersen R. P Petersen. (Svendborg)
129 Svendborg NBPT Fortuna Jagt Troense 38 Eg 36 R. P. Sørensen* R. P. Sørensen* (Thurø).
130 Svendborg NFMV Ane Kirstine Galeas Svendborg 63 Eg 7 35 F. Johansen J. Krøyer. (Svendborg)
131 Svendborg - Ingeborg Marie Slup Ob. i Troense 40 Eg c. 34 J. Jensen J. Marcussen (Troense).
132 Svendborg - Jacobine Jagt Thurø 56 Eg c. 34 J. R. Olsen* J. R. Olsen* (Thurø).
133 Svendborg NCRQ Skjold, 30 Hk. Skruedampskib Kjøbenhavn 69 Jern D:7.3 Lg:92.5 Br: 13.4 U.D.56 / Tot.66½ / 31½ M. H. Marcussen L.Lange. (Svendborg)
134 Svendborg - Elise Skonnert Kiel 62 Eg 6 c. 31 J. C. Schmidt* J. C. Schmidt.* (Svendborg)
135 Svendborg - Marie Johanne Jagt Aabenraa 33 Eg 6 c. 28 P. C. Sørensen R. Poulsen (Skaarupøer).
136 Udslettes Som Overført Til Faaborg - Mette Kirstine Jagt Ob. i Rudkiøbing 53 Eg 6 c. 28 J. Rasmussen* J. Rasmussen*(Faab.).
137 Svendborg - Esperance Jagt Thurø 55 Eg 6 c. 27 P. C. Jacobsen* P. C. Jacobsen.* (Svendborg)
138 Svendborg HBQT Anne Marie Jagt Ob. i Svendborg 58 Eg 6 26 M. C. Nielsen* M. C.. Nielsen.* (Svendborg)
139 Svendborg NCQR Immanuel Skonnert Ob. i Svendborg 69 Eg 6 25½ H. Holm* H. Holm.* (Svendborg)
140 Svendborg NGFP Petra Jagt Thurø 61 Eg 22½ R.T. L. Petersen* L. Petersen* (Thurø).
141 Svendborg NCSR Fredshaabet Jagt Troense 12 Eg 24½ F. Nielsen P. C. Nielsen (Faaborg).
142 Svendborg HBQC De 7 Sødskende Jagt Thurø 58 Eg 23½ A. Christiansen* A. Christiansen.* (Svendborg)
143 Svendborg - De 2 Brødre Jagt Svendborg 35 Eg 6 c. 23 N. C. Nielsen H. J. Kroyer's Enkc. (Svendborg)
144 Svendborg - Lykkens Haab Jagt Svendborg 48 Eg c. 23 R. J. Mortensen* R.. J. Mortensen* (Thurø).
145 Svendborg - De 2 Sødskende Jagt Thurø 10 Eg 6 c. 22 H. C. Mortensen A. Rasmussen (Skaarupøer).
146 Svendborg - Enigheden Jagt Svendborg - Eg 6 c. 22 P. Rasmussen* P. Rasmussen* (Skaarupøer).
147 Svendborg - Hoffmans Minde Jagt Ulbølle (Faab.) 54 Eg 6 c. 22 H. N. Rasmussen* H. N. Rasmussen* (Thurø).
148 Svendborg - Lykkens Prøve Jagt Aastrup (Faab.) 37 Eg 6 c. 21 N. Hansen* N. Hansen* (Troense).
149 Svendborg - Anne Kirstine Jagt Aastrup (Faab.) 51 Eg 6 c. 21 A. Petersen* A. Petersen* (Troense).
150 Svendborg - Fredsøen Jagt Troense 18 Eg 16½ M. H. Mortensen* M. H. Mortensen.* (Svendborg)
151 Svendborg - Hellevadmine Jagt Svendborg 51 Eg c. 18½ P. Baagøe* P. Baagøe* (Skaarupøer).
152 Svendborg NBMS Jørgine Marie Kv. Marstal 66 Eg - 18½ J. Olsen* J. Olsen* (Thurø).
153 Svendborg - Enigheden Jagt Troense 32 Eg 5 c. 18 C. Christensen C. F. Madsen. (Svendborg)
154 Svendborg - Otto Jagt Falsled (Faab.) 47 Eg - c. 17½ C. N. Børgesen* C. N. Børgesen.* (Thurø).
155 Svendborg - Doris Jagt Cappeln (Sles.) 56 Eg c. 17 C. F. Madsen* C. F. Madsen.* (Svendborg)
156 Svendborg - Maren Kirstine Kv. Ob. p. Thurø 57 Eg - 16½ H. Nielsen* H. Nielsen.* (Svendborg)
157 Svendborg - Magdalene Dorthea Jagt Ulbølle 52 Eg c. 16½ N. Christensen* N. Christensen.* (Svendborg)
158 Svendborg - Ane Cathrine Kv. Thurø 51 Eg - c. 16½ B. Hansen* R. Hansen* (Thurø).
159 Svendborg - 7 Brødre Jagt Svendborg - Eg - c. 16 H. Rasmussen* H. Rasmussen.* (Svendborg)
160 Svendborg - Gjenveien Slup Svendborg 36 Eg c.16 M. R. Nielsen* M. R. Nielsen.* (Svendborg)
161 Svendborg NDCB Emilie Dorthea Kv. Thurø 69 Eg - 15 L. Sørensen E. Rasmussen. (Thurø).
162 Svendborg HBLQ Otte Sødskende Jagt Faaborg 58 Eg 5 15 J. Andersen* J. Andersen.* (Svendborg)
163 Svendborg - Sophies Minde Jagt Troense 43 Eg 5 c.15 N. Andersen* N. Andersen* (Troense).
164 Svendborg - Johanne Caroline Jagt Svendborg 43 Eg c. 15 C. Rasmussen* C. Rasmussen.* (Svendborg)
165 Svendborg HBQW Lykkens Minde Jagt Thurø 48 Eg 14 Chr. Rasmussen* Chr. Rasmussen* (Thurø).
166 Svendborg NDGH Anna Kv. (Skonnert) Faaborg 69 Eg - 11½ F. A. Hansen* F. A. Hansen* (Troense).
167 Svendborg NDGF Maren Line Kv. Svendborg 34 Eg - 11½ P. C. Pedersen* C. C. Pedersen*. (Svendborg)
168 Svendborg NFQC Mine Kv. Thurø 60 Eg - 11 R. J. Rasmussen* R. J. Rasmussen* (Thurø).
169 Svendborg - Emilie Kv. Faaborg 69 Eg 4 N. C. Hansen* N. C. Hansen* (Thurø).
170 Svendborg NDJS Laurine Skonnert Ob. p. Thurø 60 Eg 4 9 L. P. Jørgensen N. Nielsen (Thurø).
171 Svendborg NCGJ Ane Jagt Faaborg 53 Eg 4 9 A. Eilersen C. Ejlersen. (Svendborg)
    
   
  
Mindre fejl kan forekomme - den 15. april 2001 / Niels Haunsø
 
   
   
   
 

Send mail til mail@fynhistorie.dk med spørgsmål og kommentarer til denne web site.
Copyright © 2000  Sydfyn-info.dk A/S, hvor intet andet er angivet. www.fynhistorie.dk